Leczenie zębów - temat rzeka - Stomatologiczny

gabinet dentysty cieszyn

Usunięcie zęba - przerażająca perspektywa?

Czasami zęby trzonowe mogą stwarzać problemy. Jeżeli nie udało nam się dotrzeć do dentysty i wyleczyć próchnicy przed zniszczeniem zęba - to trudno. Jesteśmy skazani na jego usunięcie, czyli ekstrakcję. Nie jest to p

Leczenie zębów - temat rzeka - Stomatologiczny gabinet dentysty cieszyn
rzyjemny zabieg i powinien być przeprowadzony pod znieczuleniem.

Jednak sprawdźmy, czy aby na pewno jest to konieczne - może jednak inny stomatolog stwierdzi, że ząb da się uratować za pomocą kanałowego leczenie i nadbudować koronę? Jednak jeżeli próchnica zaatakowała korzeń, to mamy problem - jeżeli do tej pory nie wystąpiła poważna infekcja, to z pewnością wystąpi. Próchnica w korzeniu to tykająca bomba zegarowa, która może stać się ogniskiem zapalnym. A konsekwencje mogą być od błahych, do poważnych.

Nie warto bać się usunięcia zęba, mimo że perspektywa wygląda boleśnie. Koniecznie trzeba znaleźc dobrego stomatologa, najlepiej takiego który jest także chirurgiem szczękowym. Wtedy mamy gwarancję dobrze wykonanego zabiegu i profesjonalnej opieki medycznej.


Analiza zdjęć RTG zębów

Zdjęcia RTG zębów wykonywane są u osób w każdym wieku wówczas, gdy stają się one potrzebne dla oceny stanu zdrowia zębów. Najczęściej stają się one niezbędne podczas poważniejszego leczenia kanałowego lub poważniejszej ekstrakcji większej ilości zębów. Analizą zdjęć RTG zajmują się dentyści oraz niekiedy sami pracownicy wykonujący tego rodzaju badania diagnostyczne. Zdarza się również, że niektóre zdjęcia RTG muszą być bardzo szczegółowo opisywane, aby mogły naprawdę pomóc w prowadzeniu procesu leczenia zębów. Obecnie różnej wielkości zdjęcia RTG zębów wykonywane są we wszystkich przychodniach dentystycznych i są dostępne zarówno w darmowy sposób, jak i za specjalną dopłatą. Dzięki temu praktycznie wszyscy pacjenci mogą z nich korzystać.

Leczeniem wad zębowych zajmują się ortodonci razem z dentystami. Stomatolodzy są potrzebni wówczas, gdy podczas prowadzenia zabiegów ortodontycznych zachodzi potrzeba usunięcia jakiegoś zęba lub jego szlifowania. Pomagają oni także w samej diagnostyce wad zębowych i ustalaniu konkretnych etapów leczenia. Zdarza się również, że stale trzeba zmieniać metody, po które sięga się podczas współpracy z konkretnym pacjentem. Wszystko to sprawia, że nawet ci pacjenci, którzy posiadają bardzo poważne problemy mogą cieszyć się z efektów podjętego u nich leczenia. Oczywiście najbardziej skuteczne jest ono u dzieci i młodzieży, jednak również osoby dorosłe mogą korzystać z różnych metod leczenia ortodontycznego.


Jak się leczy ból zębów?

Bóle zębów należy traktować jako sygnał alarmowy i wskazanie do jak najszybszego leczenia, aby uniknąć zapalenia. Infekcja zatok lub kości szczęki może bowiem powodować sepsę (posocznicę). Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica, uszkodzone tkanki zostaną usunięte i zastąpione wypełnieniem (plomba). W przypadku zapalenia miazgi zęba niezbędne może być leczenie kanałowe, a w razie stanu zapalnego ? antybiotykoterapia. Z kolei brak możliwości leczenia bywa wskazaniem do ekstrakcji ? chirurgicznego usunięcia zęba ze zbyt zaawansowanymi zmianami chorobowymi bądź też tzw. zęba mądrości np. z powodu wyrastania pod nieprawidłowym kątem.

Możliwe jest również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych typu paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jak deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen. W przypadku ekstrakcji ból i obrzęk są bowiem typowymi skutkami zabiegu utrzymującymi się przez 2-5 dni. Doznania bólowe mogą jednak towarzyszyć pacjentowi dłużej, gdyż zębodół goi 1-2 tygodnie, a rana w kości nawet do 6 miesięcy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://stomatologiczny.informator.bialowieza.pl/